İçeriğe geç

Planning Poker

Planning Poker Nedir?

Planning Poker , fikir birliğine dayalı çevik bir tahmin ve planlama tekniğidir. Scrum Poker de deneebiliyor. Bir planlama oturumu başlatmak için ürün sahibi (Product Owner), müşteri, analist vs bir kullanıcı hikayesini (User Story) okur veya tahmin edecek olanlara bu hikaye hakkında bir açıklama yapar.

Her tahminci, üstünde bir büyüklük değeri yazan Planning Poker kartlarından oluşan bir desteye sahiptir. Kartlardaki bu değerler, Story Point (SP) dediğimiz ve her takımın kendisine özgü büyüklük birimlerini ifade eder.

Fibonacci Sayıları :

En çok tercich edilen büyüklük değerleri bu sayı dizisinden esinlenip verilmiştir. (Başlarda fibonacci serisinden giden dizi sonlara doğru seriden farklılaşır)
0 – 1 – 2 – 3 – 5 – 8 – 13 – 21 – 40 – 100

T-Shirt Sizing:

Sayı olarak bir tahminleme yapmak istemeyenlere alternatif bir yöntem de T-shirt sizing’dir.
XXS – XS – S – M – L – XL – XXL

Planning Poker Nasıl Oynanır?

Gerekli malzemeler: 

 • Her tahminleme yapacak kişi için bir Planning Poker destesi
 • Tahminlemesi yapılacak olan User Story listesi (Ready Backlog olabilir)
 • Tahminlemesi yapılacak User Story’lere hakim ve takıma anlatabilecek bir kişi (Product Owner, müşteri, son kullanıcı, analistler vs.)

Bir tahminleme oturumu adımları:

 • Tahminlemesi yapılacak kullanıcı hikayesi anlatılır.
 • Takımın kafasında soru işareti kalmayana kadar, yapılacak işin ne olduğunu anlayana kadar, maddeyi anlatan ile soru cevap yapabilir.
 • Maddenin herkes için aynı şekilde anlaşılması için 3 Amigos yapılabilir. (3 farklı şapkanın bir konu üzerinde düşüncelerini dile getirmesi – Yazılımcı + Analist + Tester gibi)
 • Takımca madde anlaşıldığında sıra tahminlemeye gelir.
 • Tahminleme yapacak her kişi elindeki Planning Poker destesinden ilgili maddenin büyüklüğüne en uygun olduğunu düşündüğü kartı seçer. Başta bu kartı kimseye göstermez.
 • Tahminleyen herkes kartını seçtiğinde, bu sefer herkes kartını birbirine gösteririr.

Tahmin değerini belirleme:

Konuşulan maddenin değerini belirlemek için birkaç farklı yol tercih edilebilir. Örneğin;

1- Gösterilen kartlardaki değerlerin ortalamasını almak

Herkes aynı değeri vermemiş olabilir. Örneğin 3 kişi 5 SP, 2 kişi 8 SP vermiş olabilir. Takım kararı olarak tekrar bir oylama yapmadan verilen değerlerin ortalamasını alarak maddeye SP değeri verilebilir.

Bu yöntem bence doğru değildir. Aşağıda bahsettiğim ikinci yol çoğu durumda daha doğru bir tahminleme yapmaya hizmet eder: ⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇

2- Gösterilen kartlar aynı değere gelene kadar tahminlemeyi tekrarlamak

Herkes aynı puanı verirse tekrar puanlama yapmaya gerek yok. Ama farklı değerler verilirse, tekrar bir puanlama yapmak için takımın aralarında tartışması beklenir. Farklı verilen değerler, maddenin tam anlaşılmadığına işaret olabilir. Bu yüzden farklı düşünceler arasında bir tartışma başlatılır. (Tüm takım yerine sadece en düşük ve en yüksek puan verenler arasında da olabilir.) Tartışma bittiğinde oylama tekrar yapılır. Taa ki ortak bir düşünceye gelene kadar.

Tahminlenen maddeye değerinin verilmesi:

Yapılan tahminleme oturumunda herkes aynı fikirde olduğu zaman maddeye takımca verilen puan verilir ve bir sonraki madde tahminlemesi için yeni bir oturum açılır.

Planning Poker Nerede / Ne Zaman Oynanır?

Planning Poker, birkaç farklı yer ve zamanda uygulanabilir. Birincisi, bir projenin büyüklüğünü/ ne kadar süreceğini tahmin etmek için açılacak bir Planning Poker oturumudur. Bu oturumda, takım proje için tasarlanan ögelerin büyüklüğünü kabaca tahmin ederek toplamda ne kadar büyük olduğunu belirlemeye çalışır. (Bunu yapabilmek için takımın hızını da bilmek şart tabi😃) Fakat bu oturum sonucu çıkan değer oldukça kabaca hesaplanan bir değer olacaktır. Ögelerin ne olduğunu, ne kadar büyük olduğunu bu kadar önceden öngörmek oldukça zor ve yanılmaya açık olacaktır.

İkinci uygulama yeri, projenin resmi olarak başlamasından hemen öncesidir. Bu oturum ürün maddelerinin ilk iterasyonlar için puanlanmış olması ihtiyacından ortaya çıkar. Bu çalışma birkaç saat hatta gün sürebilir. Bu tamamen ekibin büyüklüğü, ürün sahibinin gereksinimleri kısa sürede çıkarabilme yeteneğine bağlı olarak değişir.

Üçüncüsü ve en çok tercih edilen uygulama alanı, takımın ürün geliştirme sürecinde, yeni kullanıcı hikayelerini tahmin etmek için yapılan oturumlardır. Takım iterasyon içinde farklı şekiller ve zamanlarda bu oturumları yapabilir.

 • İterasyonun sonuna yakın bir zamanda oturumu yapması,
 • Tahminlemeyi iterasyona yayarak kısa kısa oturumlarda yapması,
 • Her günün sonunda, o gün gelen hikayeleri tahminlemek için oturum yapması,
 • Yeni bir kullanıcı hikayesi gelir gelmez tahminleme oturumunun yapılması.

Bu verdiğim örnekler başlangıçta bir takıma rehber olabilir. Takımın olgunlaşması ve Planning Poker’i deneyimlemesi sonrası zaman içinde kendi kurallarını geliştirecektir.

‼ Önemli bir uyarı yapmak isterim; Takım iterasyon içinde yapılan bu Planning Poker tahminleme oturumlarını, önceliklendirme listesi göz ününde tutularak yapmalıdır.

Planning Poker Kartlarını Nereden Bulabilirim?

Planning Poker KartYukarıda bahsettiğim kapsamdaki Planning Poker kartlarını sizler için hazırladım.

Görsele basıp açılan sayfadan indirebilirsiniz.

Güle Güle Kullanın 🎈🎉🃏

 

 

İlkim Dilara KADAKALOĞLU
d.

 

 

Tarih:Best PractiseOyunlarPlanning PokerTekniklerÜrünlerUser Stories

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: