İçeriğe geç

Eşit Sprint Uzunluğu (Sprint Length) Uygulamak İçin 4 Neden

Scrum uygulayan ekipler, iteratif proje geliştirme süreçlerini Sprint’lere ayırarak gerçekleştirirler. Ekip, her bir sprintte, planlanan hedefe ulaşmak için çalışır. O yüzden ekip sprint süresini ne kısa ne de uzun kalacak şekilde planlaması gerekir. Burada bir diğer önemli nokta ise her iterasyon için gerçekleştirme süresi olan Sprint Uzunluğu’nun (Sprint Length) eşit olmasıdır.

Proje başlarken sprint çalışmalarını planlamak için ekibin toplanması gerekir. Bu sprint planlamasından önce yapılan bir aktivitedir. Bu toplantıdaki amaç, çalışılacak olan sprintin ne kadar uzunlukta olması gerektiğine karar vermektir. Scrum bu sürenin 2 ila 4 hafta arasında olmasını önerir. Ekip de proje, ekip performası ve müşteri için durum değerlendirmesi yapıp en uygun süreyi belirlemelidir.

Sprint için belirlenen süre, proje süresince aynı uzunlukta olmalıdır. Bu yazıda eşit sprint uzunluğu uygulamanın 4 nedenini inceleyeceğiz.

Zaman Algısına Yardımcıdır

Sprint uzunluğu değişiklik gösterdiğinde ekip üyeleri zaman algısında sorunlar yaşayabilir. Yaptıkları veya yapacakları işlerin hangi hafta içinde yer aldığını hatırlamakta zorluk çekeceklerdir. Bu yüzden ekibin sabit bir döngü içinde çalışması daha yararlı olacaktır. Ekip kendi çalışma şekillerine uygun bir sprint uzunluğunu belirlemelidir.

Sprint Planning Toplantısını Kolaylaştırır

Sabit sprint uzunluğuna sahip bir geliştirme sürecinde yapılan Sprint Planning çalışmaları daha kolay verimli olacaktır. Eğer sprint uzunlukları değişiklik gösterirse, ekip gelecek sprint için işleri seçerken zorlanacaktır. Çünkü, planlama toplantılarında gelecek sprint için yapılacak işler belirlerlenirken, önceki sprintlerde gerçekleştirdikleri işleri referans alırlar. Bir sonraki sprint için ne kadarlık işi belirleyebilmede eşit sprint uzunluğu ekibe yardımcı olacaktır.

Velocity Belirlemeyi Kolaylaştırır

Eşit sprint uzunluğu, ekibin sprintlerdeki hızını gösteren Velocity değerini hesaplamaya yardımcı olur. Eğer sprintler farklı uzunluklarda olursa, ekibin her sprint uzunluğunu not alması gerekir. Ayrıca bu süreleri haftalık veya günlük seviyelerde normalize ederek velocity hesaplanmalıdır. Ek olarak 4 haftalık sprint’in, 2 haftalık sprint’e göre iki katı iş yapılacağının da bir garantisi yoktur. Tüm bunlar hem risk hem de fazla iş yükü olarak karşımıza çıkıyor. Dolayısı ise sprint uzunluğu eşit tutmak, sonraki sprintlere referans olacak velocity değerini daha kolay hesaplamaya yardımcı olacaktır.

Velocity hesaplama ve diğer Sprint ögeleri ile ilgili yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Scrum Farkındalığı ve Uyarlanması Part 2: Sprint ve Ögeleri

Çevik Kalabilmeyi Sağlar

Farklı uzunluktaki sprint uygulamasını uygulayan ekipler, genelikle ellerindeki işlerin büyüklüğüne göre uzunluğu belirlerler. Ekip farkında olmadan ve/veya üst yönetim baskısıyla 4-5 aylık sprintler oluşturabilir. Sonra bir bakmışsın proje Waterfall olmuş. 🙂 Bu durum da ekibi çevik olmaktan uzaklaştırır. Sonuç olarak, işlerin büyüklüğüne göre sprint uzunluğu belirlemek yerine, sprint uzunluğu ve velocity değerine göre yapılacak işleri belirlemek daha çevik bir uygulamadır.

 

İlkim Dilara KADAKALOĞLU

 

 

 

Tarih:AgileScrumSprint

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    %d blogcu bunu beğendi: