İçeriğe geç

Agile Oyunlar : Ben Kimim?

Bakalım takım arkadaşlarınızı ne kadar iyi tanıyorsunuz, ne kadar anlamışsınız? Empatiyi de işin içine katarak, eğlenceli ve ekibi birbirine bağlayacak bir oyun anlatacağım. – Ben Kimim?

Ben Kimim, ekip üyelerinin birbirlerinin bakış açılarını görmesi için tasarlanmış bir agile takım oyunudur.

Ben Kimim için Malzemeler

  • Bir kase,
  • Küçük kağıtlar. Bu kağıtlara katılımcıların isimleri yazılacak
  • Renkli Postit ve kalemler
  • Board / flipchart vs

Ben Kimim Nasıl Oynanır

1- Her bir katılımcı küçük kağıtlara adını yazar. Kağıdı katlar ve kasenin içine atar. (Herkesin kağıdının eşit boy ve katlanmış olmasına dikkat edin, kopya çeken olmasın 😋)

2- Bir kişi kaseden bir kağıt çeker. Kağıttaki ismi kimseye göstermeden / söylemeden, o kişiye bürünür ve onun cümlelerini onun hislerini ve tavırlarını kullanarak “role playing” yapar.

Burada geçen sprintte yaşanılan bir olayı, belirli bir durumda kişinin genellikle yaptığı davranışı söylemi kullanarak, diğer kişilerin tahmin etmesi için uğraşır.

3- Kağıttan çıkan isim bilindiğinde, gerekirse oynanan role playing ile ilgili kısa konuşmalar yapılabilir. Bir değerlendirme niteliğinde tartışmalar olabilir.

Tüm katılımcılar sırayla 2 ve 3üncü adımları uygular.

 

Küçük Öneriler ve Son Söz

Çekilen kağıttan kendi ismi çıkarsa? – Bu durumda yeni bir kağıt çekmesini önerebilirsiniz. Veya daha enteresanı değişikliğe izin vermeden devam etmesini isteyebilirsiniz. Bu bazen kişinin kendini anlatması için de güzel bir fırsat olabilir.

Kaç tur oynanmalı? – Biraz katılımcı sayısına da bağlı bir durum aslında. Az kişi ise birkaç tur oynanabilir. Çok katılımcı ile bir maksimum iki tur oynamanızı tavsiye ederim. Malum time-box. 😎

Rekabetçi ortam yaratılabilir – Kişilerin ne kadar sürede anlattıklarını tutarak bir leader board hazırlayabilirsiniz.  En kısa sürede tamamlayanlar için bir ödüllendirme düşünebilirsiniz. ***Burada katılımcıların rekabet ile arasının nasıl olduğu bir tık önemli. Birbirlerini kırmayacak bir ortam oluşturmak gerekir. Eğer katılımcılar buna uygun değilse hiç girişmeyin.

Tool Kullanımı – Etkinliklerde kullanılan araçlar bazen işimizi oldukça kolaylaştırabiliyor. Bu oyunu da kağıt kalem kullanmak yerine dijital araçlar kullanarak da uygulayabilirsiniz. Hatta online ortama uygun hale bile getirebilirsiniz. Yaratıcılık size kalmış. Benim etkinliklerde kullandığım dijital toolları aşağıda paylaşıyorum.m Sizlere mutlaka bir yol gösterecektir.

Etkinliklerde Kullandığım Dijital Araçlar

Ben Kimin agile takım oyunu olarak oynandığı gibi diğer her türlü etkinliklerin içinde de yer alabilecek bir oyun bence. Umarım bu oyun ile keyifli zamanlar geçirirsiniz. Oyun ile ilgili sizlerin de ekleyeceği ve önereceği deneyimlerinizi mutlaka yorumlarda paylaşın.

 

 

İlkim Dilara KADAKALOĞLU
d.

 

Kategori:FacilitationOyunlarRetrospective Teknikleri

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    %d blogcu bunu beğendi: