İçeriğe geç

Altıncı Scrum Değeri Ne Olabilir?

Scrum’ın deneyselliğini en güzel destekleyen ögelerden biri de beş temel değerdir. Yani Scrum Değerleri. Bu değerler bize güçlü bir takım olabilmek ve sürekli iyileşmek (Kaizen) için yol gösterir. Peki bu beş değere ne eklenebilir, Altıncı Scrum Değeri ne olabilir?

Scrum Değerleri

Ufak bir hatırlatma ile başlayalım. Neydi bu 5 temel Scrum Değeri?

 • Cesaret – Courage
 • Odak – Focus
 • Taahhüt – Commitment
 • Saygı – Respect
 • Açıklık – Openness

Scrum Değerleri (Scrum Values)

Altıncı Scrum Değeri

Scrum Değerleri ayrı ayrı bağımsız gibi görünse de aslında kendi içinde birbirlerini destekler. Birini çıkarttığımızda tüm düzen dağılır. Peki bu düzeni bozmadan ve bu beş temel değerle kol kola çalışabilecek başka hangi değerler eklenebilir?

Güven 

Güven ortamı, çatışma korkusunu yener. Bu yüzden de güçlü bir takım olabilmenin temelinde güven ortamını sağlayabilmek vardır. Patrick Lencioni,  “Ekiplerin 5 Temel Aksaklığı” kitabında da aynı şeyi vurgular. Güven, takım pramitinde en aşağıdadır ve ilk olarak sağlanması gerekendir.

Takım birbirine güvenirse, çatışmaktan korkmaz ve geri bildirimler çok hızlı olur, problemleri daha hızlı çözerler. Böylece takım olmaya daha kısa sürede ulaşabilirler.

Empati

En çok zorlandığımız konuların belki de en başında “empati yapmak” gelir. Zor olduğunu kabul edelim ama yok saymayalım.

Ben iyi bir takım olabilmenin, iyi ilişkilerle olabileceğine inananlardanım. Bu yüzden her olaya aşırı profesyonel yaklaşmaktan ziyade daha insani açıdan yaklaşmayı tercih ediyorum. Altıncı Scrum Değeri olarak “Empati” yi koyma nedenim de tam olarak bu tercihimden dolayı. Eğer ki takım üyeleri birbirini empati ile daha iyi anlama yoluna giderse ilişkileri daha güçlü bir takım olacaklardır.

Eğlence

Her zaman derim “Ne yaparsanız yapın, işin içine mutlaka bir eğlence katın.” diye. Scrum Değerleri içine de bu yüzden eklemek istedim “eğlence” yi.

Takımların çok odaklı çalıştıkları zamanlar mutlaka oluyor ama o kadar odaklı çalışıyorlar ki eğlenceyi unutuyorlar. Belki bu değeri eklersek takımlara eğlenceyi unutmamaları gerektiğini hatırlatmış oluruz.

Amaç burada odaklı çalışmayı bozmak değil, tam tersi bunu sürdürülebilir hale getirmek. Eğlence olmadan, sıkıcı bir ortamda sürekli odaklı çalışmanın mümkün olmayacağını tahmin etmek çok zor değil. Hatta bir süre sonra kalitenin düşeceğinden de emin olabilirsiniz. Halbuki aralarda keyifli işler yapmak, eğlenceyi devreye sokmak takımları daha da motive edecektir. Kaliteden ödün vermeden odaklı çalışmak, organik bir şekilde sürdürülebilir hale gelecektir.

Yaratıcılık

Scrum deneysellik üzerine kurulu bir çerçevedir. Yeni şeyler denemek ve sürekli bir arayışta kalmak için “Yaratıcılık” değerini eklemek istiyorum. Problemlere çözüm üretirken, backlog’umuzu yönetirken, ürünü geliştirirken yeni şeyler denemek için bu değer bizi teşvik edecektir. Gizlenmiş saklanmış yaratıcı fikirlerin ortay çıkması için takımları cesaretlendirecektir.

Kaizen

Beş temel Scrum Değeri zaten sürekli iyileşmemiz için teşvik edicidir. Ben bu teşviği daha da vurgulamak için değerlere ekstra Kaizen vurgusu yapmak istedim. Altıncı Scrum Değeri olarak Kaizen’i çok yakıştırdım. 🤗

Böylece takımın her daim kafasında Kaizen olacak, sürekli iyileşmek diğer değerleri nasıl kullanabiliriz diye hedefler belirleyecekler.

Kaizen vs Kaikaku

 

Son Söz

Eğitimlerde özellikle sorduğum “Siz hangi değeri eklemek isterdiniz?” sorusunu bir de bu kanaldan sizlere sormak istedim. Altıncı Scrum Değeri olarak eklemek istedikleriniz varsa mutlaka yorumlarda buluşalım.

 

İlkim Dilara KADAKALOĞLU
d.

Kategori:Uncategorized

İlk Yorumu Siz Yapın

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  %d blogcu bunu beğendi: