İçeriğe geç

Etkili Kullanıcı Hikayesi Yazma Kılavuzu : SMART

Etkili kullanıcı hikayesi yazma kılavuzu yazı dizisinin üçüncü tekniği SMART.

SMART

İyi yazılmış kullanıcı hikayeleri kesin hedefler üzerine kuruludur. Bu nedenle doğru hedefleri tanımlamak net kullanıcı öyküleri oluşturmaya yardımcı olacaktır. SMART da bize hedeflerimizi doğru bir şekilde tanımlamamıza yardımcı olur.

Muhtemelen SMART’ın bir kısaltma olduğunu tahmin etmişsinizdir. (Evet yine baş harflerden)😊

Specific – Spesifik

Bir görevin ve/ya hedefin, herkesin anlayabilmesi ve bunun herkesçe aynı şekilde anlaşılması için yeterince spesifik olması gerekir. Yani hedefi tanımlarken genelleme yapılmamalıdır. Olabildiğince özel, kesin ve başka hedeflerle çakışmayacak şekilde tanımlanmalıdır.

 

Measurable – Ölçümlenebilir

Hedefe ulaşıp ulaşılamadığı ölçümlenebilir olmalıdır. Ölçümlenebilir derken, somut ve sayısal metriklerle kanıtlamak anlamındadır. Yani bir hedef “Sayfanın performansını arttırmak” gibi göreceli değil; “Sayfanın performansını %10 arttırmak” gibi daha somut olacak şekilde tanımlamak daha doğru olacaktır. Böylece hedefe ulaşıp ulaşılmadığı daha net belli olur.

 

Achievable – Ulaşılabilir

Hedef ulaşılması zor ya da imkansız olmamalıdır. “Hedefi yüksek tutmak lazım” gibi bir yaklaşım doğru bir bakış açısı maalesef ki çok doğru olmayabiliyor.

 

Sürekli ulaşılamayan bir hedefe koşmak, ekipler için yorucu ve motivasyon düşürücüdür.  Tam tersi ekip hedefine ulaşabildiğinde, bir işi bitirmenin ve başarmanın verdiği hazla ekibin sadece motivasyonunun değil performansının da arttığını göreceksiniz. 💪

 

Relevant – Uygun

Belirlediğiniz hedefin size gerçekten değer verip vermediğine emin olunmalı. Vizyon ve misyona uygun hedefler belirleyerek yola devam edilmeli. Projenin geliştirilmesine odaklanmış bir ekip bazen asıl ulaşılmak istenen hedefi unutabilir, kaçırabilir. Bu yüzden ekiplerin “Bizim asıl hedefimiz neydi? Belirlediğimiz mini hedefler, asıl hedefe hizmet ediyor mu?” sorularını arada bir kendilerine sorması her zaman iyi bir pratik olmuştur.

 

Time Bound (Time Boxed) – Zaman Sınırılı

Hedefleri, gerçekleşmesini uygun gördüğümüz zamanı belirleyerek tanımlamak gerekir. Çünkü zaman kısıtlamaları bir aciliyet duygusu yaratır. Bu da hedefe odaklanmayı sağlar.

Süreyi belirlerken de gerçekçi olmak önemlidir. Eğer belirlenen süre, hedefin tamamlanması için gereken süreden daha azsa başarısız olmak kaçınılmazdır. Önemli olan bir diğer nokta ise, belirlenen bu süre içinde neyin başarılması gerektiğini tanımlamaktır.

 

Serinin diğer yazılarına da aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Etkili Kullanıcı Hikayesi Yazma Kılavuzu – GİRİŞ

Etkili Kullanıcı Hikayesi Yazma Kılavuzu – INVEST

Etkili Kullanıcı Hikayesi Yazma Kılavuzu – DEEP

Etkili Kullanıcı Hikayesi Yazma Kılavuzu – SMART

Etkili Kullanıcı Hikayesi Yazma Kılavuzu – 3C

 

İlkim Dilara KADAKALOĞLU
d.

Kategori:Best Practiseİş AnaliziSMARTTekniklerUser Stories

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    %d blogcu bunu beğendi: