İçeriğe geç

PSM I Sertifikası – Professional Scrum Master Level I Certification

Agile (Çevik) yazılım geliştirmek için en çok tercih edilen framework Scrum’dır. Fakat Scrum, çerçeve olarak basit olmasına rağmen, gerçek hayattaki uyarlaması bazen zorlayıcı olabiliyor. Bu yüzden de Scrum uyarlamasının başarı faktörlerinden biri etkili bir Scrum Master’dır. Scrum Master’ın etkili olabilmesi için Scrum uygulama ve değerlerini iyi kavramış olması gerekir. Scrum gelişmelerini takip etmeli ve ekibine uygun uyarlamalıdır. Kendini geliştiren ve etkinliğini, aldığı sertifikalar ile destekleyen bir Scrum Master, kuşkusuz ki ekibine en iyi şekilde fayda sağlayacaktır. Tam bu noktada Scrum için global bir çatı haline gelmiş scrum.org ve tüm dünyada geçerliliği olan PSM I Sertifikası‘ndan (Professional Scrum Master Level I Certification) bahsetmek istiyorum.

Tabi ki de bir çok Scrum eğitim programları içeren ve beraberinde sertifika veren kuruluşlar var. Scrum.org bunlardan sadece bir tanesi. Fakat onu diğerlerinden ayıran ve benim de sertifika programına dahil olmamı sağlayan özellikleri var. Öncelikle kurucunun Scrum kurucularından Ken Schwaber olması diğer kuruluşlardan en büyük farkı. Bu yüzden de sürekli güncel kalabilmeyi başarıyor. Sertifika programları da, Scrum’ın sadece teorik değil pratikteki uygulamalarını da kapsadığı için, sertifika sahiplerinin dünya genelinde yeterliliğini gösterir nitelikte.

Scrum.org’da her bir scrum rolü ve her yetkinlik seviyesine göre geçerli sertifikalar mevcuttur. Bunlar;

PSM – PROFESSIONAL SCRUM MASTER™
Scrum hakkındaki bilginizi doğrulayan ve bu bilgiyi kullanma becerisini belgeleyen bir sertifikadır. Üç farklı seviyede PSM Sertifikası vardır. (Foundation, Intermediate ve Advanced)

PSPO – PROFESSIONAL SCRUM PRODUCT OWNER™
Scrum’daki ürün sahipliği hakkındaki bilginizi doğrulayan ve bu bilgiyi kullanma becerisini belgeleyen bir sertifikadır. İki farklı seviyede PSPO Sertifikası vardır.  (Intermediate ve Advanced)

PSD – PROFESSIONAL SCRUM DEVELOPER™
Scrum’daki geliştirici ekip üyesi olarak karmaşık yazılımların oluşturulmasını destekleyen uygulamalar ve teknikler hakkındaki bilginizi doğrulayan bir sertifikadır.

SPS – SCALED PROFESSIONAL SCRUM™
Scrum’u nasıl ölçekleyeceğiniz ve Nexus Framework’ünün nasıl kullanılacağı ve bu bilgileri uygulayabilme becerinizi doğrulayan bir sertifikadır.

PSM I – PROFESSIONAL SCRUM MASTER™ LEVEL I

Professional Scrum Master sertifikalarının Foundation seviyesindeki bu sertifika, sahip olan kişinin Scrum hakkında genel bilgileri doğrular. Özellikle Agile dönüşüm içinde olan şirketlerin hem kendi çalışanları hem de işe alımlarda görüştükleri kişilerin sahip olmalarını bekledikleri bir sertifikadır.

PSM I Sertifikası Detayları;

 • Ücreti: 150$ (Her sınava giriş için)
 • Sınavdan Geçme Yüzdesi: %85
 • Süre: 60 dakika
 • Soru Sayısı: 80 soru
 • Sınav Formatı: Tek Seçmeli (Multiple Choice), Çoklu Seçmeli (Multiple Answer) ve Doğru/Yanlış (True/False)
 • Dil: İngilizce
 • Kaynak: Scrum Guide
 • Zorunlu Kurs: Yok
 • Sertifika Geçerlilik Süresi: Sınırsız

Sınava girebilmek için scrum.org üzerinden satın almanız gerekiyor. (Buy PSM I Assesment) Ücret ödemesini yaptıktan sonra belirtmiş olduğunuz mail adresinize Sınav Giriş Anahtarı gönderilecektir. Bu anahtarın süresi sınırsızdır. İstediğiniz zaman anahtarı kullanarak sınava giriş yapabilirsiniz. Fakat bu anahtar sadece 1 kullanımlıktır. Anahtar ile sınava giriş yaptığınızda ve/veya sınavda başasırız olduğunuzda tekrar kullanamazsınız. Yeni bir anahtar satın almanız gerekmektedir.

Sınava anahtar ile giriş yaptıktan sonra süreniz 60 dakikadır. İstediğiniz sorudan başlayabilir, soruları pas geçebilir, istediğiniz soruyu tekrar açabilirsiniz.

Sınav herhangi bir sınav merkesinde değil, siz nerede isterseniz (evde, işte, cafede) orada girebilirsiniz.

Sınav sırasında sizi kontrol eden kişi, kurum veya kamera olmayacağı için istediğiniz gibi interneti, notlarını vs kullanabilirsiniz.

Sınava hazırlık aşamasını kendi deneyimleri ile anlatmış Emre Büyükkürkçü’nün yazısını aşağıdaki linkte bulabilirsiniz:

PSM I Sertifika Hazırlık Rehberi

Sınavı geçerseniz;

Başarınızı belirlemek için kullanabileceğiniz, logosu ile birlikte sektör tarafından tanınan PSM I Sertifikası’nı almış olacaksınız. Buna ek olarak, adınız meslektaşlarız, yöneticileriz ve potansiyel işverenler tarafından görülebilmesi için açık bir şekilde ilan edilecektir.

PSM I

 

 

İlkim Dilara KADAKALOĞLU

Kategori:ScrumSertifika

İlk Yorumu Siz Yapın

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  %d blogcu bunu beğendi: