İçeriğe geç

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi – Agile Testing Eğitimi

15 Mayıs 2020

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi bizi bu sefer Bilgisayar Mühendistiği Sınama Teknikleri dersine konuk etti. Test teknikleri, rollere göre testler, test trendleri ve çevik yaklaşımda test üzerine konuştuğumuz bir yarım gün geçirdik. – Agile Testing

Agile Testing Eğitimi

Her etkinliğin artık ayrılmaz bir parçası olan Working Agreement ile başladık. Bu aktivite, katılımcılarla ortak kararlar verip etkinliğin en başından ekip ruhunu ayağa kaldırmaya yardımcı oluyor.

working agreement

Sınama teknliklerinde çevik yaklaşımı anlattığımız bu eğitimi, farklı rollerin bakış açılarından bakarak anlattık. Scrum master, iş analisti, yazılım geliştirici ve test uzmanı olarak 3 farklı şapkadaki kişiler olarak (Ben, Gizem Duru, Caner Başat) ajandamızı oluşturduk.

etkinlik ajandası

Bir Scrum Master ve iş analisti olarak ben, Dünya’daki test trendlerini, Türkiye’deki anket sonuçlarını ve Agile ile test dünyasının nasıl etkilendiğini, Agile Testing’in ne olduğunu anlatarak başladım.

test trend anket sonucu
ISTQB Worldwide Software Testing Practices Report 2017-2018

Takımların ve takım üyelerinin geçmişte, bugün ve gelecekte nasıl değiştiğini, Agile’ın nasıl bu süreçte nasıl etkili olduğunu tartıştık.

takımların gelişimi
Takımların ve takım üyelerinin değişimi

Ve “Agile ile test süreçlerimiz nasıl etkilendi? Agile Testing ile test süreçlerimize hangi teknikler eklendi? Agile test trendlerini nasıl etkiledi?” adlı çalışmam 👇👇👇

agile testing
Agile Testing

Bir yazılım geliştiricisi gözüyle bakan Gizem, sektördeki test süreçlerini ve trend olmaya başlayan Test Driven Development’ı (TDD) anlatttı. Bir test uzmanı olarak da Caner, testin genel kavramlarını, manuel test ve test otomasyon karşılaştırmasını örneklerle anlattıktan sonra, canlı bir sitede test otomasyonu demosu yaptı. – Agile Testing

test otomasyonu demo
Test otomasyonu demo

Eğitimin kapanışında, katılımcılardan akıllarında kalan şeyleri paylaşmalarını istedim. Bu etkinlikte katılımcılarla bir word cloud oluşturuyoruz. Ardından da bizlere sormak istedikleri sorular için bir soru-cevap session’ı açtım. Bu iki etkinlikte tool olarak Menti‘yi kullanıyorum ve herkese de bolbol tavsiye ediyorum.

word cloud
word cloud
Kategori:AgileAgile EğitimlerAgile Testingİş AnaliziKültür / CultureTestUncategorized

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    %d blogcu bunu beğendi: