İçeriğe geç

Scrum Meetings

Scrum Meetings (Scrum Toplantıları), geliştirdiğimiz projelerdeki Sprint döngülerinin belirli zamanlarında planlanmıştır. Bu yazı dizisinde, Scrum ekibimizle birlikte yapacağımız bu toplantıları anlatıyor olacağım.

Daily Scrum

Daily Scrum, adından da anlaşılacağı gibi günlük yapılan toplantılardır. Bu toplantılar her gün aynı yer ve saatte, tercihen sabah yapılmalıdır. Daily Scrum toplantısı 15 dakikalık bir timebox ile sınırlı tutulmalıdır. Scrum Master ve Product Owner da dahil olmak üzere tüm Scrum takımı için düzenlenir. Ayrıca, sorun çözme konusundaki durum güncellemeleri için de oldukça önemlidir.

Daily Scrum’ın amacı, üst yönetimlere projenin nasıl ilerlediğinin raporunu sağlamak değil, Scrum ekibinin birbirlerine bağlı kalmasını sağlamaktır. Ek olarak, Scrum Master’ın ekipteki sorun ve engelleri (Impediments) anlamasına da yardımcı olur.

Sprint Planning

Sprint Planning de tüm Scrum ekibini ilgilendiren bir toplantıdır. Her sprint öncesinde yapılması gereken bu toplantı, Sprint süresi 1 ay belirlenmiş bir proje için, 8 saat ile sınırlıdır. Daha az sprint süresine sahip projeler için bu süre orantılı olarak küçültülmelidir.

Bu toplantıda, Product Owner backlog listesinde belirlediği öncelikli ögeleri ekibe aktarır. Ekip de bu büyük ögeleri küçük parçalara ayırmaya yardımcı olacak sorular sorar. Sprint Planning toplantısı sonunda, başarı hedeflerinin kısa bir açıklaması olan Sprint Goal ve teslim edilecek ürün özelliklerinin listesi olan Sprint Backlog belirlenmiş olmalıdır. Sprint’te ne kadarlık iş yapılacağını belirlemek Product Owner değil, Development Team sorumluluğundadır.

Sprint Retrospective

Sprint Retrospective toplantısında, Scrum ekibi gerçekleştirdiği Sprint’in zayıf yönlerini belirleyip kalitesi arttırmak için iyileştirme yolları arar. Tüm ekip için yapılan bu toplantı 1 aylık Sprint süreli projelerde 3 saat ile sınırlandırılmıştır.

Sprint Retrospective, ekibin neleri yapmaları ve yapmamaları gerektiğinin konuşulduğu toplantılardır. Ekibin daha kolay karar verebilmesini sağlamak da Scrum Master’in görevidir. Uygun yöntemleri kullanarak, onların karar almalarını kolaylaştırabilir. Örneğin oylama yapmalarını isteyebilir.

Sprint Review

Sprint Review, her sprint sonunda üretilen Increment‘in tartışıldığı bir toplantıdır. Bu demo yapılabilen bir yazılım parçası veya üründür. Nihai ürün ayrıca Sprint Goal kriterlerine göre de değerlendirilir. Sprint Review süresi 1 ay belirlenen bir Sprint için 4 saat ile sınırlandırılmıştır.

 

İlkim Dilara KADAKALOĞLU

 

Kategori:ScrumScrum Meetings

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    %d blogcu bunu beğendi: